Groźna choroba oczu – zwyrodnienie plamki żółtej
Zastanawiasz sie, czym jest zwyrodnienie plamki żółtej, zwane potocznie AMD? Jeśli tak, to przeczytaj ten artykuł i sprawdź, na czym polega ta choroba i w jaki sposób można ją leczyć.

Wzrok – to jeden z najważniejszych zmysłów człowieka

Jednym z najważniejszych zmysłów człowieka jest wzrok. W młodości większość ludzi cieszy się dobrym wzrokiem, jednak w miarę upływu czasu widzenie jest coraz gorsze. Odpowiada za to starzenie się organizmu, różnego rodzaju choroby, np. cukrzyca czy choroby oczu. Powszechnie znaną chorobą jest zaćma. W dawnych czasach zwano ją bielmem i kończyła się ona zupełną ślepotą. Dziś zaćmę leczy się prostym zabiegiem, polegającym na wymianie zmętniałej soczewki w oku na sztuczną.

Zwyrodnienie plamki żółtej – choroba, o której jeszcze wielu nie wie

Mniej znaną chorobą, choć coraz częściej spotykaną jest zwyrodnienie plamki żółtej. To bardzo podstępna choroba, która długo rozwija się praktycznie bez żadnych objawów. Gdy się one pojawiają, a jest to zwykle brak widzenia centralnego, widzenie linii prostych jako falistych oraz problemy z czytaniem, jest już dość późno. Chorobę potwierdzają różne badania, ale przede wszystkim należy wykonać angiografię fluoresceinową. Zwykle potwierdza ona podejrzenia okulisty.

Mokra i sucha postać AMD

Zwyrodnienie plamki żółtej, czyli AMD może przybierać postać suchą lub mokrą. Postać sucha rozwija się stosunkowo wolno. Dodatkowo można ją spowolnić przez podawanie leków, które poprawiają ukrwienie plamki żółtej oraz diety bogatej w warzywa i owoce. Postać mokra AMD rozwija się dużo szybciej i prowadzi do zaniku centralnego widzenia.
Niestety, nie ma dziś skutecznej metody leczenia AMD. Przy postaci mokrej stosuje się laseroterapię, metodę fotodynamiczną oraz wstrzykiwanie w oko specjalnych leków. Wszystkie te metody nie leczą jednak oka, a jedynie mogą zahamować proces chorobowy.

Kto jest w grupie ryzyka?

Zwyrodnienie plamki żółtej występuje najczęściej po 50 roku życia, choć sporadycznie postać sucha występuje także u młodych ludzi. W związku z zaawansowanym wiekiem chorych, AMD i coraz większą liczbą chorych na tę chorobę, staje się ona problemem społecznym. Jest tak dlatego, że AMD bardzo znacznie upośledza widzenie, prowadząc nawet do kompletnej ślepoty. Osoba chora ma problem nawet z najprostszymi czynnościami życia codziennego i wymaga stałej pomocy innych osób.

PODOBNE WPISY
—————————-

http://radar.czest.pl/telekonferencja-co-warto-wiedziec-o-tej-usludze
http://regionelazio.org/centrala-voip-warto-o-niej-wiedziec
http://bigbang.waw.pl/jak-spedzic-wakacje-campery-wynajem
http://callboy.czest.pl/nowoczesne-formy-platnosci-czytnik-kart-zblizeniowych

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s